Hallův jev

5. listopadu 2008 v 15:59 | Martin Smolák |  elektrotechnika

Hallův jev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Skočit na: Navigace, Hledání
Schema Hallova jevu, ukazující proud elektronů.Legenda: 1. Elektrony (směr proudu je podle konvence opačný!) 2. Polovodičový předmět 3. Magnety 4. Magnetické pole 5. Zdroj energiePopis:Na obrázku „A“ dostává předmět negativní náboj symbolizovaný modrou barvou a kladný náboj symbolizovaný barvou červenou. Na obrázcích „B“ a „C“ se elektrický proud obrací, což způsobuje změnu polarizace. Změna proudu i magnetického pole opět vytvoří záporní náboj v horní části předmětu (obrázek „D“).
Schema Hallova jevu, ukazující proud elektronů.
Legenda:
1. Elektrony (směr proudu je podle konvence opačný!)
2. Polovodičový předmět
3. Magnety
4. Magnetické pole
5. Zdroj energie
Popis:
Na obrázku "A" dostává předmět negativní náboj symbolizovaný modrou barvou a kladný náboj symbolizovaný barvou červenou. Na obrázcích "B" a "C" se elektrický proud obrací, což způsobuje změnu polarizace. Změna proudu i magnetického pole opět vytvoří záporní náboj v horní části předmětu (obrázek "D").
Hallův jev je proces generace Hallova elektrického pole v polovodiči (existuje i v kovech, ale vzhledem k vysoké koncentraci vodivostních elektronů se téměř neuplatňuje) za současného působení vnějšího elektrického i magnetického pole. Důsledkem toho se hromadí na jedné straně látky záporný náboj a na straně druhé náboj kladný. Díky tomu, že póly mají různý potenciál, vzniká Hallovo napětí. Vzorkem tak protéká proud o hustotě jx = qnvd
Působením Lorentzovy síly Fy = qvdBz (Bz je indukce) jsou nosiče vychylovány na jeden pól předmětu.
Hallovo pole vyvolá opačnou sílu k Lorentzově síle Fy = qEH
Jev byl objeven Edwinem Hallem v roce 1879 a nese jméno na jeho počest.
//<![CDATA[ if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "zobrazit"; var tocHideText = "skrýt"; showTocToggle(); } //]]>

Hallovo napětí

Následkem Hallova jevu vzniká Hallovo napětí :
U_h = R_H \frac{IB_y}{d}

Hallova konstanta

Součinitel RH nazývaný Hallova konstanta má rozměr m3A − 1s − 1. Umožňuje stanovit typ vodivosti polovodiče (za předpokladu, že známe orientaci elektrického pole a magnetického pole v předmětu). Dá se vyjádřit jako :
R_H = -A_H \frac{1}{qn_n}
Pro polovodič typu N je znaménko záporné, kdežto pro polovodič typu P je kladné. AH je tzv. rozptylový faktor. Jeho hodnota se pohybuje mezi 1 (hodnota kovů) a 2 (pro slabě dotované polovodiče je asi 1,17)

Užití Hallova jevu

Hallův jev se používá k měření magnetických polí, proudu (bez kontaktu) apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký Internetový vyhledávač používáte?

Google 23.2% (137)
Seznam 16.4% (97)
Atlas 16.6% (98)
Centrum 13% (77)
Slunečnice 17.1% (101)
idnes 13.7% (81)

Komentáře

1 Đ€&Đ G!RŁ Đ€&Đ G!RŁ | Web | 5. listopadu 2008 v 16:11 | Reagovat

klikni plsky na web díky moc papa

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama