Elektrostatika

5. listopadu 2008 v 15:03 | Martin Smolák |  elektrotechnika

Elektrostatika


Elektrostatika je část fyziky, která studuje elektrické jevy, které souvisí s působením (časově) neměnného elektrického pole na elektrické náboje.
Papírové odřezky přitahované k nabitému CD
Papírové odřezky přitahované k nabitému CD


Základním zákonem elektrostatiky je Coulombův zákon, ze kterého lze odvodit ekvivalentní Gaussův zákon elektrostatiky, ten je formulován v integrálním tvaru třetí Maxwellovou rovnicí, jenž může být formulována i v diferenciálním tvaru.
Již od starověku, přesněji od 6. století př. n. l. kdy řecký filozof Thales pozoroval přitažlivé síly vznikající třením jantaru , jsou známy materiály, které vlivem tření svého povrhu vytváří eletřinu. Řecké slovo pro jantar je ήλεκτρον (elektron), toto slovo se posléze stalo zdrojem pro novější slovo "elektřina". Elektrostatické jevy vznikají působením eletrických nábojů. Tyto síly jsou právě popsány již zmiňovaným Coulombovým zákonem . Třebaže elektrostatické indukované síly se zdají býti dosti slabé, elektrostatická síla působící mezi elektronem a protonem v jádře vodíkového atomu je asi o 40 řádů silnější než jejich vzájemná gravitační síla (jenž také mezi nimi působí).
Elektrostatické jevy a úkazy je možné demonstrovat na příkladech tak triviálních jako je zdánlivá "přitažlivost" silonového sáčku k ruce, při česání suchých vlasů hřebenem přilnavost vlasů a hřebenu, přes spontální explozi obilních sil, poškození elektronických součástek během jejich výroby, hromadění polétavého prachu na televizní obrazovce, až po činnost kancelářské kopírky.
Elektrostatické jevy jsou především způsobeny nashromážděním nábojů na povrchu různých těles a předmětů při kontaktu s jinými povrchy. Ačkoliv k výměně nábojů dochází vždy při každém kontaktu dvou různých povrchů, elektrostatické efekty jsou obvykle pozorovatelné pouhým okem pouze pokud alespoň jeden z těchto povrchů má vysoký elektrický odpor. Vysvětlením je takové : pokud se přemístí náboje do nebo z povrchu s vysokým elektrickým odporem jsou náboje více nebo méně dost dlouho jakoby "uvězněny" v jednom objektu, a díky tomuto je jev "přitažení" pozorovatelný. Náboje pak zůstávají na objektu dokud nejsou časem vyzářeny do okolí nebo nejsou rychle uzemněny (nebo odvedeny jinam).
Na principech elektrostatiky pracují například tyto školní pomůcky :
Jevy souvisejícími s proměnným elektrickým polem se zabývá elektrodynamika.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký Internetový vyhledávač používáte?

Google 23.2% (137)
Seznam 16.4% (97)
Atlas 16.6% (98)
Centrum 13% (77)
Slunečnice 17.1% (101)
idnes 13.7% (81)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama