Dioda

5. listopadu 2008 v 16:17 | Martin Smolák |  elektrotechnika

Dioda

Typy diod
Dioda je elektronická součástka se dvěma elektrodami. Termín dioda původně znamenal elktronku s dvěma pracovními vývody. Každá dioda má dva pracovní vývody, které se nazývají katoda a anoda. Základní funkcí diody je, že dovoluje tok proudu pouze směrem od anody ke katodě.

Pracovní stavy diody

Pokud je na katodě kladné napětí a na anodě záporné napětí je dioda zavřená, to znamená že téměr neteče proud. V tomto stavu se dioda chová podobně jako rozepnutý spínač. Pokud závěrné napětí překročí konstrukční mez, může dojít k průrazu (což většinou znamená zničení diody).
Pokud je na katodě záporné napětí a na anodě kladné napětí, je dioda otevřená a proud může protékat téměř bez omezení. V tomto stavu je odpor úbytek napětí na diodě malý. V tomto stavu se dioda chová podobně jako sepnutý spínač. Polovodičovou diodou začíná téct proud teprve po překonání tzv. bariérového napětí P-N přechodu. Pokud propustný proud překročí konstrukční mez, může dojít ke spálení diody.

Dělení diod

Podle konstrukčního principu a účelu to může dioda být:
  • Polovodičová dioda - je založena na P-N přechodu, který dovoluje tok proudu pouze jedním směrem.
  • elektronka - opět se začaly vyrábět. Používají se např. v audio technice pro dosažení charakteristického "elektronkového" zvuku
    • dvojitá dioda - elektronka pro dvoucestné usměrnění
Některé polovodičové diody se nevyužívají pro usměrňování napětí, ale kvůli vedlejším jevům, ke kterým může při polovodičovém usměrňování docházet.
  • Fotodioda - dopadající světelné nebo jiné záření způsobí v oblasti přechodu P-N vytvoření dvojice elektron - kladná díra, a tím podle způsobu zapojení dojde ke zvýšení vodivosti nebo ke zvýšení napětí na přechodu P-N
  • LED - svítivá dioda. Rekombinace v oblasti přechodu P-N způsobují vydávání světelného záření
  • Zenerova dioda - bývá konstruována tak, že v závěrném směru dochází při napětí několika voltů k nedestruktivnímu zenerovu průrazu. Díky tomu může fungovat jako stabilizátor napětí
  • Tunelová dioda, Inverzní dioda
  • Kapacitní dioda (varikap, varaktor) je speciální dioda konstruovaná tak, aby měla větší kapacitu. S velikostí napětí na diodě se mírně mění její kapacita. Tohoto jevu se používá pro vytvoření řízené kapacity, např. v ladících obvodech rádiových přijímačů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký Internetový vyhledávač používáte?

Google 23.2% (137)
Seznam 16.4% (97)
Atlas 16.6% (98)
Centrum 13% (77)
Slunečnice 17.1% (101)
idnes 13.7% (81)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama